Zamosc זמושץ

זמושץ Zamosc היא עיר בדרום מזרח פולין באזור לובלין. העיר נוסדה ב- 1580 ונמנתה כאחת האחוזות של משפחת אצילים פולנים- משפחת זמויסקי.
יאן זמויסקי בן המשפחה שהיה פטרון לאומנות ותרבות ייסד את העיר.
הוא למד חמש שנים באיטליה בעיר פדואה, שם הכיר את ההומניסטים מסגל האוניברסיטה, עקב מקרוב אחרי החיים התרבותיים בעיר ועמד על הרוח ההומניסטית ששררה באוניברסיטה, שעם תלמידיה נמנו גם יהודים, דבר שהיה כמעט בלתי אפשרי במאה ה- 16.
תוך השוואה של הרוח ההומניסטית בפדואה לרוח האנטי-הומניסטית ששלטה באוניברסיטה היאגלונית בקרקוב נולד במוחו הרעיון להקים בארץ אחוזתו בפולין מעין פדואה איטלקית לא רק בהיבט האדריכלי , אלא גם בהיבט התרבותי חינוכי.
כשחזר לפולין הביא איתו מלומדים מאיטליה שהפיצו את רוח המדע והתרבות ששלטה באותם ימים באוניברסיטאות באירופה אך לא בפולין, רוח שהאוניברסיטה בקרקוב התנכרה לה. יסד עיר ובמרכזה אוניברסיטה ושמה " אקדמיית זמויסקי".

בשנת 1578 חתם על חוזה עם אדריכל איטלקי בשם ברנרדו מוראנדי. בתחילה הצטמצמה התכנית לבניית ארמון מפואר בלבד אך כעבור שנה צצה סביב הארמון עיר שלמה. ב- 3 באפריל 1580 הוכרזה זמושץ' כעיר חדשה.
מצודה נבנתה סביב העיר כדי להגן עליה מפני פלישת גייסות זרים. הוזמנו בעלי הון, סוחרים ובעלי מלאכה להתיישב בעיר.
זמויסקי שיחרר את תושבי העיר הראשונים מחובת המיסים ל- 25 שנים.
ביוני אותה שנה העניק המלך סטפאן באטורי לעיר היתר מיוחד לערוך שלושה ירידים בשנה , לבנות מחסנים לסחורות שיוצאו לשם מחלקי המדינה האחרים.
תושביה הראשונים היו ארמנים שהגיעו מתורכיה, הם גרו ברחוב אחד שהועיד להם השלטון בעיר. הם הביאו איתם לפולין את מקצוע עיבוד העור, הוענקה להם גם הזכות לסחור ביין, יי''ש ושיכר.
אחרי הארמנים התיישבו בעיר יוונים שקיבלו זכויות יתר, בשל היותם קתולים-יוונים אושרה להם בניית כנסיה משלהם. אושר להם ניהול אורח חיים עצמאי וחופש דתי.
אחריהם הגיעו צ'כים שאף הם קיבלו זכויות מיוחדות.
בניגוד לערי פולין האחרות בהם בעלי המלאכה הקפידו על ציביון נוצרי-קתולי באגודותיהם והתנגדו לתת לבני דת אחרת דריסת רגל שימשה זמושץ' דוגמה ראשונה לסובלנות בתחום זה.
העיר התפשטה במהירות ובשנת 1591 היו בה 301 בתי חומה ובשנת 1596 כ 400 בתים בסגנון איטלקי.
פדואה פולנית זאת עוררה את התלהבותם של כל הנוסעים באותה תקופה והם לא נלאו לספר ולהלל ואף לחבר שירים לכבודה.
זמויסקי המריץ את בני עירו ללמוד באקדמיה שנפתחה בטקס מפואר בשנת 1593 הוא הנהיג בפעם הראשונה בתולדות פולין לימוד אנטומיה בשיטה מעשית באמצעות מורים שהזמין מאיטליה. על-יד האקדמיה נמצא בית דפוס התושבים שלא התפרנסו ממסחר התפרנסו מהשירותים והעבודות שהיו מצויים ליד האקדמיה.
זמושץ' נעשתה עיר מסחר בזכות סחר-השוורים שהובאו לשם מוואליניה ופודוליה ונשלחו אחר כך לשלזיה ולגרמניה במסחר זה מילאו היהודים תפקיד חשוב.
היהודים היו האחרונים שהוענקה להם זכות הישיבה בזמושץ' היא לא הייתה העיר היחידה אף לא הראשונה בערי פולין שמנעו מן היהודים להתיישב בתחומן, בין ערים אלו נמנתה גם ורשה. העיר הפולנית לא יכלה להגיע ליציבות כלכלית ולעושר מסחרי בלי מעמדו של היהודי וכספו.
בשנת 1588 ניתנה זכות מיוחדת מאת מושל העיר להתגורר בה. אך זכות זו לא ניתנה ליהודים פולנים אלא ליהודים ספרדים.
היהודים האשכנזים מגיעים לעיר רק בשנת 1595 ואז נבנה בית הכנסת האשכנזי הראשון. הקהילה היהודית התארגנה למסגרת של חיי קהילה בראשית המאה ה- 17.

בשנת 1856 היה מספר היהודים רק 2490. במשך 40 שנה, עד סוף המאה ה- 19 לערך התרבה מספרם עד 7034. מאז נמדדה עליה מתמדת במספרם . לאחר מלחמת העולם ה- 1 בשנת 1921 מנו יהודי זמושץ' 9383 נפשות ו- 10 שנים לאחר מכן 10,265. ערב פרוץ מלחמת העולם חיו בזמושץ בין 13,000- ל- 15,000 יהודים.


איך מגיעים

אם הגענו ברכב פרטי מלובלין כדאי להחנות את הרכב במרכז העיר בקרבת רחוב אוקופובה Okopowa ולהתחיל את הסיור בארמונו של יאן זמויסקי . ללכת צפונה לאורך רחוב זמקובה Zamkowa. להמשיך מזרחה הרחוב פרקה Pereca לפנות דרומה ברחוב ראטוסובהRatuszowa עד לכיכר העיר.
רכבת ... נוסעת בתדירות ממוצעת כל ... דקות ויש לה תחנות ... מדרום למסלול ומצפונו. נוכל להתחיל את המסלול ..., נרד בתחנת ... הנמצאת בצומת הרחובות ... נצעד צפונה לאורך רחוב ...נעבור ליד ...עד רחוב ...שם נפנה שמאלה ונצעד עד ...


No comments: